دسته بندی محصولات

فهرست مطالب

خاصیت سرکه سیب چیست؟

ممکن است شمایی که به دنبال لاغری و زیبایی پوست خود هستند، مطالبی در خصوص خاصیت سرکه سیب شنیده باشید یا آن را به عنوان یک افزودنی خوش طعم به غذا و یک چاشنی بشناسید. اما اینها تنها خواص این ماده شگفت انگیز نیستند. بسیاری افراد از انواع خواص سرکه سیب غافل هستند.
سرکه سیب معجزه زیبایی و سلامتی نیز به حساب می‌آِید سرشار از ویتامینها و املاح مورد نیاز بدن است. کالری بسیار اندک و در حد صفر دارد. درمانگر قوی بسیاری از بیماریها است و سرعت و شدت علائم بسیاری از امراض را کاهش میدهد.
در طب سنتی نیز درمانهای موثر و بیشماری برای بیماریها با سرکه سیب بیان شده است. سرکه سیب طبعی سرد و خشک دارد و برای درمان بیماریهایی که حاصل غلبه طبع گرم هستند کاربرد فراوانی دارد. مصرف آن در تمام دورههای زندگی برای هر گروه سنی و جنسی موثر و لازم است. سرکه سیب میتواند به زندگی سرشار از سلامتی و زیبایی کمک کند.
در ادامه به مهمترین خواص سرکه سیب می‌پردازیم.

خاصیت سرکه سیب برای قلب

بیماری قلبی از خطرناکترین و همینطور رایجترین بیماریها در عصر حاضر است. این بیماری به دلایل متفاوتی ایجاد میشود. درمانهای زیادی نیز برای آن وجود دارد؛ اما همیشه پیشگیری بهترین درمان است.
از خواص سرکه سیب برای قلب به این مورد میتوان اشاره کرد که سرکه سیب سرشار از استیک اسید است. این خاصیت سرکه سیب در کاهش میزان کلسترول خون بسیار موثر است و میتواند با کاهش کلسترول گرفتگی عروق قلبی را کم کند.

فواید سرکه سیب برای معده

تاثیر سرکه سیب بر معده شگفت انگیز است. با ترویج زندگی ماشینی و شهری سبک غذایی افراد نیز دستخوش تغییر شده است. این تغییر غذایی عوارض ناخوشایندی را برای دستگاه گوارش به همراه داشته است.
خاصیت سرکه سیب بر بیماریهای شایعی مانند گوارش کند و اختلالات شکمی عالی است. این مایع جادویی میتواند میزان اسیدیته معده را کاهش دهد. کاهش اسیدیته باعث رفع علائم سوزش سردل میشود.

‌سلامت مفاصل با سرکه سیب

تاثیر خاصیت سرکه سیب بر سلامت مفاصل نیز یکی دیگر از دلایلی است که استفاده آن را برای تمام افراد ضروری کرده است. افرادی که از آتریت و اختلالات التهابی دیگر رنج میبرند میتوانند از سرکه سیب در جهت کاهش علائم خود استفاده کنند. مصرف خوراکی و یا موضعی سرکه سیب جهت کاهش علائم از سوی حکما طب سنتی توصیفه شده است.

سرکه سیب برای اضافه وزن

خواص سرکه سیب برای لاغری نیز یک باور اثبات شده است و پایه و اساس علمی دارد. سرکه سیب دارای استیک اسید است. این خاصیت سرکه سیب باعث کاهش اشتها در افرادی میشود که قصد کاهش وزن دارد. از طرفی استیک اسید متابولیسم بدن را بالا میبرد و با افزایش سوخت و ساز میزان حفظ آب را کم کرده و سرعت کاهش وزن بالا میرود.

خواص سرکه سیب برای کبد چرب

کبد چرب یک بیماری مزمن و در مراحل پیشرفته خطرناک و کشنده است. علت این بیماری تجمع لایه های چربی بر روی کبد است. اگرچه درمانهای بسیاری برای کبد چرب وجود دارد اما طب سنتی تاثیر سرکه سیب بر درمان کبد چرب را تایید میکند. سرکه سیب برای دفع سمهای موجود در بدن یک عنصر قوی است. مصرف سرکه سیب باعث بهبود عملکرد کبد میشود و در رفع چربیهای تجمع یافته در آن موثر است.
بسیاری از میوههای دیگر مانند انگور نیز سرکه دارند اما خاصیت سرکه سیب به علت مقدار کم استیک اسید معجزه آسا است. استیک اسید سرکه سیب میتواند التهاب، ورم کبد و باکتریها را به خوبی دفع کند و از این طریق به درمان کبد چرب میپردازد.

طرز استفاده از سرکه سیب برای درمان کبد چرب

در باب خاصیت سرکه سیب در درمان کبد چرب صحبت شد. اما در این بخش به توضیح درباره چگونگی طرز استفاده از سرکه سیب برای درمان کبد چرب خواهیم پرداخت.

  • پیشگیری همیشه موثرتر از درمان است. افزودن چند قطره سرکه سیب خالص و طبیعی به لیوانی حاوی آب ولرم و مصرف آن در ابتدای صبح به صورت ناشتا یک معجزه است. زیرا سرکه سیب رقیق شده با آب ولرم به راحتی میتواند چربیهای تجمع یافته در کبد را از بین ببرد.
  • همچنین سم زدایی یکی دیگر از روشهای درمانی کبد چرب است. حداقل 3 بار در طول روز از سرکه سیب به صورت رقیق شده در آب و یا همراه با غذا استفاده کنید. این رژیم غذایی در طولانی مدت سبب بهبود کبد چرب خواهد شد.
  • و اما بهترین روش مصرف برای بهره مندی از تمامی خاصیت سرکه سیب مصرف آن با عسل است. 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب همراه با 1 تا 2 قاشق غذا خوری عسل ترکیب کنید. قبل از هر وعده غذایی از آن میل کنید.

سرکه سیب معجزه پوستی شفاف

در دنیای جذاب مراقبت پوستی این روزها مواد طبیعی و ماسکهای طبیعی حرف اول را میزنند. اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که به زیبایی پوست خود می اندیشد حتما درمورد خواص سرکه سیب برای پوست چیزهایی شنیده اید. در این بخش به آثار شگفت انگیز خاصیت سرکه سیب در داشتن پوستی زیبا خواهیم پرداخت.

سرکه سیب یک پاکساز قوی پوست

برای بهره بردن از خاصیت سرکه سیب برای پوست بهتر است هر روز صبح پوست خود را با آن بشویید. این کار سبب از بین رفتن آلودگی، باکتریهای مضر و چربی زیاد از حد پوست صورت میشود. همچنین با این عمل پوستهای مرده سطح پوست نیز از بین میروند. بنابراین بدون پرداخت هزینه های گزاف و قرار گرفتن در معرض پاک کنندههای پوست شیمیایی صاحب پوستی به شفافی شیشه خواهید شد.

سرکه سیب کاهنده آفتاب سوختگی

از سرکه سیب رقیق شده با آب در زمانهایی که در معرض تابش نور آفتاب قرار میگیرید استفاده کنید. این محلول میتواند به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی و فاقد مواد شیمیایی مانند پارابن عمل کند.

سرکه سیب قاتل جوشهای آزاردهنده

همانطور که همه میدانیم پوست محلی است که در آن باکتری مفید و ضروری تجمع میکنند. اما گاهی برخی از همین باکتریها سبب ایجاد آکنه و جوشهای آزاردهنده میشوند. باکتریها و چربیها منافذ پوستی را مسدود میکنند و این کار سبب افزایش چربی پوست و بروز جوش میگردد. خاصیت سرکه سیب این است که به کنترل باکتریها میپردازد.

سرکه سیب یک ضد لک خانگی قوی

با استفاده از سرکه سیب طبیعی و خالص به راحتی میتواند در منزل به از بین بردن لک های پوستی پرداخت. برای این کار تنها اقدام لازم این است که مقداری سرکه سیب با کیفیت را به پنبهای تمیز آغشته و روی لکهها و جای جوشها بمالید. استمرار در این کار جهت بهبود کامل لکه های پوستی میشود. در ادامه به معرفی چند ماسک سرکه سیب برای صورت خواهیم پرداخت.

طرز تهیه ماسک سرکه سیب برای صورت

اگر نگران چین و چروکهای پوست خود هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از خاصیت سرکه سیب و مصرف ماسک خانگی سرکه سیب ضد چین و چروک است. برای تهیه این ماسک سرکه سیب به دو پیمانه آب، 5/1 قاشق مربا خوری سرکه سیب نیاز دارید.

سرکه سیب و آب را داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید بجوشد. سپس مخلوط را سرد کنید. بعد صورت خود را بخار دهید. وقتی بخار مخلوط تمام شد آن را به صورت بزنید. این کار را هر هفته دوبار تکرار کنید.
از دیگر خاصیت سرکه سیب از بین بردن جوش و آکنه بود. برای این کار دو قاشق چای خوری آب معدنی را همراه با 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک چای خوری کربنات مخلوط و روی صورت بمالید.
روشی دیگر برای درمان آکنه این است که سرکه سیب خام را با آب تصفیه شده مخلوط کنید. سپس یک پنبه را در محلوط خیس کنید و به پوست بمالید. اجازه دهید 10 دقیقه روی صورت بماند و بعد آن را با گرم به خوبی بشویید. برای اینکه نتیجه خوبی حاصل شود این کار را چند روز متوالی انجام دهید.
از بین بردن لکه های پوستی بدن نیز یکی دیگر از معجزه های زیبایی سرکه سیب بود. برای اینکه از این خاصیت سرکه سیب استفاده کنید به مواد زیر نیاز خواهید داشت:
دو قاشق چای خوری سرکه سیب
دو قاشق چای خوری روغن سویا
عصاره لیمو
روغن دانه انگور
مواد را به خوبی با هم مخلوط ترکیب کنید. ترکیب حاصل را هر شب پیش از خواب به روی ناحیه مورد نظر بمالید. پس از گذشت حداقل یک دوره درمانی 2 ماهه نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

ماسکی عالی برای کاهش باکتری و قارچ پوستی با عسل و سرکه سیب

همانطور که پیشتر گفته شد خاصیت سرکه سیب بیشمار است. از جمله خواص سرکه سیب سرشار بودن آن از خواص ضدباکتریایی و ضد قارچی است که سبب از بین رفتن باکتریهای ایجاد کننده آکنه میشود. عسل نیز خواص ضد باکتری خوبی داشته و سرشار از آنتی اکسیدان است که درخشندگی و طراوت پوست کمک می کند.
مقداری جوش شیرین، سرکه سیب و عسل اصل تهیه کنید. در ظرفی شیشهای تمیز و در دار یک قاشق چای خوری سرکه سیب ریخته و یک قاشق سوپ خوری عسل نیز به آن اضافه کنید. مقداری جوش ریخته و سپس به خوبی ترکیب را مخلوط کنید.
صورت را خود را به وبی شسته تا آرایش و آلودگی از آن پاک شود. با یک حوله نرم پوست را به خوبی خشک کنید. ماسک را به صورت مساوی به کل صورت بمالید و اجازه دهید حداقل 10 دقیقه روی صورت بماند. سپس با استفاده از آب گرم ابتدا ماسک را از صورت پاک کرده و سپس با سرد صورت خود را بشویید تا منافذ بسته شود. استفاده از این ماسک حداقل سه بار در هفته سبب بازگشت طراوت و درخشندگی به پوست شما میشود.

خواص سرکه سیب در طب سنتی

بر خاصیت سرکه سیب در طب سنتی تاکید بسیاری شده است. از این رو در ادامه به پاسخ به این پرسش که خواص سرکه سیب در طب سنتی چیست از منظر حکما صاحب نظر خواهیم پرداخت و برخی از نظرات آنها بازگو خواهیم نمود.

نظر دکتر روازاده در باب خواص سرکه سیب

حکیم روازاده در مورد خاصیت سرکه سیب بیان می‌کنند که:
سرکه سیب دارای اسید کلروژنیک است. این اسید یک آنتی اکسیدان قوی بوده و از اکسیده شدن کلسترول جلوگیری میکند. این فرآیند سبب کاهش میزان ابتلا به بیماریهای قلبی میگردد.
برای رفع سوزش سردل و کاهش اسید معده، بعد از هر وعده غذایی به خصوص وعدههایی که شامل غذاهای چرب و سنگین است، حتما یک قاشق غذاخوری سرکه سیب میل شود تا علائم سوزش سردل کاهش یابد.
برای داشتن دندانهایی سفید مقداری سرکه سیب را روی دندان بمالید و سپس با آب بشویید. این خاصیت سرکه سیب کاملا تایید شده است. همچنین از ترکیب دوسوم آب و یک سوم سیب به عنوان دهان شویه برای کاهش بوی بد دهان بهره بگیرید.
برای از بین بردن زگیلهای پوستی میتوانید از سرکه سیب بهره بگیرید. یک پنبه را آغشته به سرکه سیب کنید و به مدت یک شب تا صبح روی محل زگیل قرار دهید.

نظر دکتر تبریزیان در باب فواید سرکه سیب

دکتر تبریزیان نیز برای سرکه سیب خواصی را نام می‌برند که شامل موارد زیر می‌شود:
سرکه سیب برای افرادی که دچار التهاب مری هستند یک درمان کارآمد است. این افراد سرکه سیب را همراه با عسل جهت برقراری تعادل در اسیدیته معده و جلوگیری از التهاب مری و تسکین درد آن استفاده کنند.
خاصیت سرکه سیب برای فشار خون به خوبی ثابت شده است. سرکه سیب میتواند فشار خون را کاهش دهد و به دنبال کاهش فشار خون از طریق مصرف سرکه سیب میزان احتمال ابتلا به بیماری قبلی نیز کاهش مییابد.
شوره سر نیز به کمک سرکه سیب قابل رفع است. افرادی که از شوره سر رنج میبرند میتوانند پوست سر خود را با استفاده از سرکه سیب بشویند. این کار سبب تغییر PH پوست کف سر شده و شوره را از بین میبرد.
همچنین از خاصیت سرکه سیب در جهت کاهش چربی موی سر نیز میتوان استفاده کرد. دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب ریخته و موهای خود را با آن بشویید. این کار سبب کاهش چربی و رفع خارش سر خواهد شد.

نظر دکتر خیراندیش در باب فواید سرکه سیب

در ادامه به بیان خواص سرکه از منظر دکتر خیراندیش خواهیم پرداخت. ایشان بیان می‌کنند که:
افرادی که از درد مفاصل شکایت دارند، برای کاهش علائم آرتریت و درد مفاصل، سرکه را به صورت خوراکی مصرف کنند. همچنین خواص سرکه سیب برای زانو درد نیز اثبات شده است. افرادی که دچار زانو درد هستند میتوانند سرکه سیب را به صورت موضعی مورد استفاده قرار داده و یا همراه غذا مصرف کنند.
سرکه سیب در جهت کاهش شوره سر و پوسته پوسته شدن سر مناسب است. برای رفع این معضل میتوانید یک چهارم فنجان سرکه سیب را به همراه یک چهارم فنجان آب ترکیب کرده و آن را یک ساعت پیش از حمام به موها اسپری کرده و از خاصیت سرکه سیب متعجب شوید.
دکتر خیراندیش عقیده دارند که سرکه سیب با جلوگیری از هضم شدن نشاسته در بدن سبب میشود تا کالری کمتری به خون وارد شود. از دیدگاه این طبیب افراد از سرکه سیب برای لاغر شدن به صورت خوراکی و همراه با غذا استفاده کنند.

اثر جانبی سرکه سیب

اگرچه خاصیت سرکه سیب بیشمار است و یک درمان عالی است. اما افراط در استفاده از سرکه سیب نیز عوارضی خواهد داشت. از جمله اثر جانبی سرکه سیب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشکلات گوارشی و معده: مصرف بیش از حد یا غلیظ آن سبب مشکلات معده میشود. همچنین افراد با مشکلات معده، التهاب معده و دستگاه گوارش نباید از آن استفاده کنند.
  • تغییر در حرکات روده: سرکه سیب سرشار از پکتین ،نوعی فیبر، است. مصرف سرکه سیب به علت وجود پکتین سبب حرکات راحتتر روده و دفع بهتر مدفوع میشود. بنابراین زیاده روی در مصرف آن سبب ایجاد اسهال شدید خواهد شد.
  • آسیب به کلیه: مصرف بیش از حد برای کلیهها مضر است. به ویژه افرادی که دچار ضعف کلیه هستند و یا اخیرا پیوند کلیه انجام داده اند؛ از مصرف سرکه سیب باید اجتناب کنند.
  • نفخ: تشدید نفخ در دوره قاعدگی از عوارض مصرف سرکه سیب در این دوران است.
  • هیپوکالمی: مصرف بیش از حد مجاز سرکه سیب سبب کاهش سطح پناسیم و مواد معدنی استخوان می شود که در نهایت باعث ایجاد هیپوکالمی (پوکی استخوان) خواهد شد.

اگرچه خاصیت سرکه سیب بسیار زیاد است اما افراط در مصرف اثار جانبی گاها خطرناک و جبران ناپذیری را همراه خواهد داشت. بنابراین در مصرف آن باید نهایت دقت اعمال شود.

سوالات متداول

آیا واقعاً سرکه سیب معجون جادویی زیبایی و سلامتی است؟

بله سرکه سیب سرشار از خواص ضد باکتری است که سبب بهبود وضعیت پوست و همچنین سطح سلامتی میگردد.

چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

سرکه سیب را میتوان به صورت ماسک، موضعی، خوراکی و یا چاشنی استفاده کرد.

آیا سرکه سیب لکه‌های تیره صورت را از بین می‌برد؟

بله استفاده مداوم از سرکه سیب به عنوان ماسک میتواند لکه های پوستی را درمان کند.

خاصیت سرکه سیب برای لاغر شدن چیست؟

سرکه سیب با جلوگیری از هضم نشاسته سبب ورود مقدار کمتری کالری به بدن میشود و همچنین باعث کاهش اشتها میشود.

سرکه سیب برای معده ضرر نداره؟

مصرف سرکه سیب به صورت غلیظ و بدون آب میتواند به معده آسیب وارد کند. لذا مصرف آن باید حتما به صورت رقیق شده باشد.